Tag Archives: program

festivalul international de teatru oradea 2013

Începe festivalul de teatru, Oradea 2013

Azi începe Festivalul Internațional de Teatru Scurt cu piesa „Producătorii”, un spectacol care sper să se ridice la nivelul musical-ului din 2011, Scripcarul pe acoperiș. Prefer să nu citesc înainte idei și sinopsis despre spectacole, vreau să mă las prinsă de acțiune, nu vreau să plec de acasă cu idei despre ce mă așteaptă în sală.

Până în 29 septembrie, atunci când se termină festivalul, voi lucra mai puțin și voi ieși mai des. Sunt curioasă de piesa Tom și Jerry (secțiunea Fringe) și de Frilensăr.

Din 25 până-n 27 septembrie va avea loc și Festivalul de Teatru Circ, iar din 7 până-n 12 octombrie vă puteți duce pruncii la piese din cadrul Festivalului de Teatru pentru copii Arcadia.

Ne vedem la teatru?

festivalul international de teatru oradea 2013

Programul pentru secțiunea Fringe a Festivalului de Teatru Scurt (piesele se joacă în cluburi/baruri):

FRINGE

Sâmbătă, 21 septembrie
Stage, ora 20.00- Compania de teatru Become, Sibiu
INSOMNIACII de Mimi Brănescu
Moszkva Cafe, ora 20.00- Asociaţia Culturală Teatrek, Târgu-Mureş, spectacol interzis sub 14 ani
TOM & JERRY de Rick Cleveland, regia artistic Nicoleta Dănilă

Duminică, 22 septembrie
Stage, ora 22.30 – Compania Frilensăr din Iaşi – secţiunea Teatru Scurt- concurs
FRILENSĂR de Enoch Darli
Moszkva Cafe, ora 19.00 – Spectacol independent, Oradea
EXCLUSIV de Cornel Udrea, regia artistică Denisa Vlad – recomand piesa, e intensă, te ține-n suspans și la final surprinde.

Luni, 23 septembrie
Stage, ora 20.00 – Compania de teatru Become, Sibiu
O AVENTURĂ GALANTĂ, un spectacol coordonat de Cătălin Pătru și Ana Mujat

Marţi, 24 septembrie
Stage, ora 20.00 – Compania de teatru Become, Sibiu
CE-A AJUNS ROMÂNIA
Moszkva Cafe, ora 20.00 – Teatrul Particular Braşov
TOXIC LOVE de Sorin Misirianţu, regia artistică Dorina Roman

Miercuri, 25 septembrie
Stage, ora 20.00 – Spectacol independent Satu Mare
PASĂREA CARE NU E un spectacol cu şi de Raluca Mara

Joi, 26 septembrie
Stage, ora 20.00- Teatrul Pentru Puţini, Bucureşti
CHARLOTTE SALOMON de Ellen Kaplan, regia artistică Liana Ceterchi
Moszkva Cafe, ora 20.00- Teatrul În Culise, Bucureşti
OBSESSION de Edith Negulici, regia artistică Iulian Gliţă şi Doru Zanfir

Vineri, 27 septembrie
Sala Studio, ora 20.00 – Teatrul Naţional Radu Stanca, Sibiu în parteneriat cu Universitatea Lucian Blaga, Sibiu
MELODIE VARŞOVIANĂ de Leonid Zorin, regia artistică Veronica şi Cătălin Pătru
Stage, ora 20.00- Universitatea de Artă Teatrală, Bucureşti
KEAN după Jean-Paul Sartre şi William Shakespeare, regia artistică Adrian Titieni

Sâmbătă, 28 septembrie
Stage, ora 22.30, Teatrul Mignon Bucureşti – secţiunea Teatru Scurt- concurs
MOFTUL ROMÂN din Momente de I.L. Caragiale cu Lari Giorgescu

Duminică, 29 septembrie
Stage, ora 20.00 Spectacol independent
AMERICA ŞI ACUSTICA de Vlad Zografi, un spectacol cu și de Daniela Ionescu

Toamna Oradeana 2012 - Trei Parale

Următoarele 3 zile la Toamna Orădeană 2012

După operă, improvizație, un spectacol inedit cu Ada Milea & Bobo Burlăcianu și un concert foarte bun cu Trei Parale, weekendul orădean continuă cu 3 spectacole la Filarmonica de Stat Oradea, pe Moscovei nr. 5

Azi avem jazz cu Guilty Lemon și Blazzaj. De la ora 20.00, biletele se găsesc la Casa de Cultură în Piața Ferdinand nr. 4. Prețul unui bilet e de 20 lei.

Mâine, 6 octombrie, de la ora 11 în Queens ne vedem la o întâlnire informală cu Grigore Leșe. Dacă aveți întrebări pentru acesta, fie-mi lăsați un comentariu, fie scrieți pe pagina de Facebook a Toamnei Orădene. Seara, la ora 20 îi vom asculta și urmări, în spectacolul „Lumină Lină”, pe Grigore Leșe și Victor Rebengiuc, pe versurile lui Ion Alexandru. Biletele costă 30 de lei.

Duminică, 7 octombrie, ne vedem, tot de la ora 20 și tot la Filarmonică, într-o sală cu 2 artiști de șlagăre: Gheorghe Gheroghiu și Gabriel Dorobanțu. Biletele se găsesc tot la Casa de Cultură, și costă 20 lei.

Tot programul îl găsiți pe siteul oficial, iar fotografii reușite, clipuri și opinii după evenimente găsiți pe pagina oficială de Facebook a festivalului Toamna Orădeană.

Ne vedem la spectacole?

Toamna Oradeana 2012 - Trei Parale

p.s: fotografia-i de la concertul Trei Parale și-i făcută de băieții de la dreamstudio.ro

serbarile cetatii oradea

Serbările Cetății Oradea 2012

Festivalul se va desfășura în perioada 6-8 iulie în Cetatea din Oradea, firește.

Programul festivalului:

 

Vineri, 6 iulie 2012

 12.00-19.00 Pregătiri pt. concurs de tir cu arcul tradiţional dotat cu trofeul „Cupa Cetăţii”

12.00-14.00 Ghidaj în Cetatea Oradea (tur 1)

14.00-19.00 Activităţi interactive cu mesteşugari

15.00-17.00 Ghidaj în cetatea Oradea (tur 2)

16.00-17.00 Lansare carte Olimpia Mureşan în Sala Multifuncţională “Grota Roşie”

16.00-19.00 Trageri interactive cu arcul tradiţional

17.00-19.00 Ghidaj pe traseul strada Republicii-Piaţa Unirii-Cetatea Oradea (tur 3), pornire din faţa Magazinului Universal Crişul

19.00-23.00 Concert rock – Noris, Sanctuar, Reverse Nation, Celelalte Cuvinte

 

Sâmbată, 7 iulie 2012

 10.00-18.00 Concurs de tir cu arcul tradiţional dotat cu trofeul „Cupa Cetăţii”

10.00-19.00 Expoziţie de costume şi steaguri medievale din materiale neconvenţionale Remix Medieval

12.00-14.00 Ghidaj în Cetatea Oradea (tur 1)

12.00-18.00 Interactivitate cu trupa de muzică medievală Bordó Sárkány Régizene Rend

12.00-19.00 Atmosfera medievală întreţinută de Paladinii de Terra Medies

14.00-19.00 Activităţi interactive cu mesteşugari

14.00-19.00 Trageri interactive cu arcul tradiţional

15.00-17.00 Ghidaj în Cetatea Oradea (tur 2)

15.00-17.00 Ghidaj pe traseul strada Republicii-Piaţa Unirii-Cetatea Oradea (tur 3), pornire din faţa Magazinului Universal Crişul

17.00-18.00 Lecţie deschisă despre patrimoniul şi arhitectura oradeană / Proiecţie în Sala Multifuncţională “Grota Roşie”

17.00-19.00 Prezentare interactivă de cai

18.00-19.00 Concert cu trupa medievală de cimpoieri Bordó Sárkány Régizene Rend

19.00-20.00 Piesa de teatru “Văduva Veselă

20.00-21.00 Concert de muzica medievală Bordó Sárkány Régizene Rend şi jonglerii cu foc

21.00-23.00 Concert folcloric şi folk “ Ansamblul Bihorul”, “Emeric Imre Band

 

Duminică, 8 iulie 2012

 

 09.00-14.00 Concurs de tir cu arcul tradiţional dotat cu trofeul „Cupa Cetăţii”

10.00-19.00 Expoziţie de costume şi steaguri medievale din materiale neconvenţionale Remix Medieval

12.00-14.00 Ghidaj in cetatea Oradea (tur 1)

12.00-16.00 Interactivitate cu trupa de muzică medievală Bordó Sárkány Régizene Rend

12.00-19.00 Atmosferă medievală întreţinută de Paladinii de Terra Medies

14.00-19.00 Activităţi interactive cu mesteşugari

14.00-19.00 Trageri interactive cu arcul tradiţional

15.00-17.00 Ghidaj in cetatea Oradea (tur 2)

15.00-17.00 Ghidaj pe traseul strada Republicii-Piata Unirii-Cetatea Oradea (tur 3), pornire din faţa Magazinului Universal Crişul

16.00-17.00 Concert de muzică medievală Bordó Sárkány Régizene Rend şi jonglerii cu foc

17.00-18.00 Lecţie deschisă despre patrimoniul şi arhitectura oradeană / Proiecţie în Sala Multifuncţională

17.00-19.00 Prezentare interactivă de cai

19.00-20.00 Piesa de teatru “Poiana Dragonilor

20.00-22.00 Concert Alexandrina Chelu, AD-Hoc, Compact