Programul Festivalului de Teatru Scurt

Cum dorește căprioara, apă Borsec fără bule, așa de curioasă era și vecina mea Daniela să afle programul Festivalului de Teatru Scurt – 23-30 septembrie 2012. A 18-a ediție începe duminică, iar spectacolul de deschidere va fi Equus. De la ora 19, în Sala Mare a Teatrului Regina Maria.

O altă premieră va fi deschiderea magazinului de suveniruri Theatre Shop Oradea, în incinta clădirii teatrului. Din câte am văzut în galeria foto, dacă veniți la spectacole veți putea cumpăra brelocuri, magneți de frigider, semne de carte cu magnet și chiar miniaturi ale clădirii teatrului construită într-un an și renovată în cinci.

Și programul Festivalului de Teatru Scurt, complet și actualizat:

  Duminică, 23 septembrie 2012:

  • Ora 19.00 – Sala Mare – Equus de Peter Shaffer, regia artistică Szabó K. István– Teatrul Regina Maria, Oradea- premieră
  • Ora 20.00 – Lotus Center, et. 1 – One Life Show de Mihai Ignat, regia artistică Claudiu Pintican – Teatrul Ararat, Baia Mare

Luni, 24 septembrie 2012:

  • Ora 17.00– Sala Arcadia – Kebab de Gianina Cărbunariu, regia artistică Olesea Svecla- Teatru Spălătorie Chişinău, Republica Moldova
  • Ora 18.30– Sala Studio Arcadia –  Spectacol lectură – Trandafirul de sens giratoriu de Laurenţiu Budău (câştigătorul Concursului de creaţie dramatică dedicat piesei scurte), regia artistică Petre Panait – Teatrul Regina Maria, Oradea
  • Ora 19.00 – Casa de Cultură a Sindicatelor – Năpasta de I.L. Caragiale, regia artistică Cristi Juncu – Teatrul Toma Caragiu, Ploieşti (spectacol cu publicul pe scenă)
  • Ora 20.00 – Scena mobilă – Perpetua și Felicitas (adaptare după texte paleocreştine, un spectacol  teatru-film de Tudor Chirilă) –  Teatrul Regina Maria, Oradea
  • Ora 21.00 – Sala Mare – Zeul măcelului de Yasmina Reza, regia artistică Claudiu Goga – Teatrul Nottara, Bucureşti
  • Ora 21.00 – Stage – Confesiunile unui câine adaptare liberă după Peter Mayle, un spectacol de Ioana Macarie şi Mihaela Rădescu –Compania de teatru Replica şi Teatrul LUNI de la Green Hours, Bucureşti

Marţi, 25 septembrie 2012:

  • Ora 17.00 – Sala Arcadia – Jocuri în curtea din spate de Edna Mazya, regia artistică Bobi Pricop – Fundaţia Cultural Artistică Teatrul ACT, Bucureşti
  • Ora 19.00 – Casa de Cultură a Sindicatelor – O noapte furtunoasă de I.L. Caragiale, regia artistică Mircea Cornişteanu – Teatrul Naţional „ Marin Sorescu”, Craiova
  • Ora 21.00 – Sala Mare – C.F.R. – Cometa, Copilul şi Căţelul  după texte de I.L. Caragiale, regia artistică Alexandru Dabija – Teatrul Odeon, Bucureşti
  • Ora 21.00 – Hanul cu noroc –Plăcerile şi chinurile adulterului–  Episodul 1 – Mă iubeşti? scenariul şi regia artistică Elvira Rîmbu – Spectacol independent, Oradea
  • Ora 22.00 – Stage – Ficţiuni mici de România  după o idee de Régis Jauffret, regia artistică Eugen  Jebeleanu – Teatrul LUNI de la Green Hours şi Compagnie 28, Bucureşti
  • Ora 22.30 – Sala Studio Arcadia – Dă-dămult… mai dă-dămult de I.L. Caragiale, regia artistică Maria Rotar – Spectacol independent, Bucureşti

Miercuri, 26 septembrie 2012:

  • Ora 17.00 – Sala Studio Arcadia– Parfum de viaţă de Cristina Keresztes, regia artistică Sorin Militaru – Teatrul de Comedie, Bucureşti
  • Ora 21.00 – Sala Mare – Zăpezile de altădată de Dumitru Solomon, regia artistică Mircea Cornişteanu – Teatrul de Comedie, Bucureşti
  • Ora 21.00 – Stage – 1000 de motive să te omor -Teatrul Artemotion, Oradea
  • Ora 21.00 – Moszkva Caffe – Actrița – scenariul şi regia artistică Elvira Rîmbu – Spectacol independent, Oradea
  • Ora 22.00 – Hanul cu noroc – Imaginează-ţi că eşti Dumnezeu de Matei Vişniec, regia artistică Cristian Bajora – Teatrul în Culise, Bucureşti

Joi, 27 septembrie 2012:

  • Ora 10.00 – Sala Arcadia – Albă-ca-Zăpada basm teatral de Traian Savinescu după Fraţii Grimm, regia artistică Traian Savinescu – Teatrul Regina Maria, Trupa Arcadia, Oradea
  • Ora 11.00 – Foaier Loji Teatru – Colocviu dedicat teatrului scurt – moderatori Dna. Ludmila Patalanjoglu şi Dl. Mircea Morariu
  • Ora 17.00 şi ora 19.00 – Depou tramvaie Cantemir – Phantom Pains de Vasilii Sigariev, regia artistică Bogdan Huşanu – Teatrul Regina Maria, Oradea- premieră
  • Ora 19.00 – Casa de Cultură a Sindicatelor – Cloaca de Maria Goos, regia artistică Theodor Cristian  Popescu – Teatrul Naţional Târgu Mureş, Compania Liviu Rebreanu (spectacol cu publicul pe scenă)
  • Ora 21.00 – Sala Mare – Fata din curcubeu un spectacol de Lia Bugnar – Teatrul Naţional I.L. Caragiale, Bucureşti
  • Ora 22.30 – Stage – Ce-ar fi dacă ar fi  un spectacol de Ştefan Ruxanda – Compania Passe/Partout DP, Bucureşti

Vineri, 28 septembrie 2012:

  • Ora 17.00 – Sala Arcadia – Check In deDumitru Crudu, regia artistică Radu Ghilaş –  Ateneu Tătăraşi, Iaşi
  • Ora 19.00 – Parcarea Lotus Center – The Family Bandwagon– The ACTORES Theater, Slovacia
  • Ora 19.00 – Casa de Cultură a Sindicatelor – Cu sufletul nu-i de glumit de Dimitre Dinev, regia artistică Cristian Nedea – Teatrul Clasic Ioan Slavici, Arad (spectacol cu publicul pe scenă)
  • Ora 21.00 – Sala Mare – În curând vine timpul de Line Knutzon, regia artistică Radu Afrim – Teatrul Regina Maria, Oradea- premieră
  • Ora 22.40– Foaier Loji Teatru – Lansare de carte–  „Radu Afrim- Ţesuturile fragilităţii” de Cristina Rusiecki
  • Ora 21.00 – Moszkva Caffe – Cemetary- Book / Temető-Könyv de Samko Tale-Daniela Kapitánová, regia artistică Laszló Gergely – Cervinus Teátrum din Szarvas, Ungaria
  • Ora 22.00 – Stage – Turnul albastru de Val Butnaru, regia artistică Andrei Cantaragiu – Teatrul Pur şi Simplu, Bucureşti

Sâmbătă, 29 septembrie 2012:

  • Ora 15.00 – Sala Arcadia – Efecte secundare  după Woody Allen, regia artistică Katona Gábor – Teatrul  Maghiar de Stat Csiky Gergely, Timişoara
  • Ora 17.00 – Casa de Cultură a Sindicatelor – X mm din Y km un spectacol de Gianina Cărbunariu– Asociaţia Colectiv A şi Fabrica de Pensule Cluj (spectacol cu publicul pe scenă)
  • Ora 18.30 – Sala Mare – Bordel de Gabriel Barylli, regia artistică Tino Geirun –Pygmalion Theater, Viena  în parteneriat cu Teatrul Regina Maria, Oradea (spectacol cu publicul pe scenă)
  • Ora 19.00 – Moara Veche (Răsăritului) – Oedipus de Sofocle, regia artistică Szabó K. István – Teatrul Szigligeti, Oradea
  • Ora 20.00 – Sala Arcadia – Noi 4 de Lia Bugnar, regia artistică Dorina Chiriac – Asociaţia „Teatrul nu e o clădire”, Bucureşti
  • Ora 21.00 – Sala Mare – Caramitru – Mălăele, câte-n lună şi în stele –  Producător 4Ward
  • Ora 22.30 – Foaier Loji Teatru – Lansare carte –  „Cu Ion Caramitru, de la Hamlet la Hamlet şi mai departe“ de Mircea Morariu
  • Ora 21.00 – Hanul cu Noroc – Plăcerile şi chinurile adulterului – Episodul 2 – În 11, la ora 12, în autobusul 13 – scenariul şi regia artistică Elvira Rîmbu – Spectacol independent, Oradea

Duminică, 30 septembrie 2012:

  • Ora 17.00– Sala Arcadia- We Are CAMeRA de Fritz Kater, regia artistică Horia Suru – Producţie independentă realizată în parteneriat cu Teatrul Municipal Bacovia, Bacău
  • Ora 19.00 – Sala Mare – Deliruri- spectacol concert – scenariul şi regia  artistică Mihai Măniuţiu – Teatrul de Artă, Deva

1 thought on “Programul Festivalului de Teatru Scurt

  1. Pingback: Equus la Festivalul de Teatru Scurt Oradea | Lilisor.net

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.